nedeľa 23. novembra 2014

Návod: Pletené štucne

Prišli už chladnejšie mesiace a najlepšie v takomto období mať nohy v teple. Hrubé pletené ponožky sú to najlepšie čo môžeme mať. Ale i také štucne nie sú na zahodenie, kedže poslednej dobe je to aj "šik". Aj keď u nás vraj nehrozí poriadna zima a sneh, predsa len do čižiem alebo do poločižiem sú štucne vhodný doplnok a praktický pomocník. Hoci spĺňajú aj estetickú funkciu ale i príjemne zahrejú. :)
Pripravila som si pre vás návod. Na pletenie nie je vôbec náročný. Je potrebné len poznať základy ako je nahodiť očká, hladko, obratko, spliesť, odobrať a uzvieť očká. Dúfam, že som vás inšpirovala a ak chcete byť inšpirovaný ešte viac klikni na Pinterest. :)
Postup:

  • Budete potrebovať 100 g priadze. Ja som použila dve 50 g "baby" vlnu krémovej farby. Ďalej budete potrebovať nožnice, ihlu na zošitie a predovšetkým ihlice č. 3. 
  • Začneme tak, že nahodíme si 65 očiek (obr. 1) a prvý riadok pletieme hladko (obr. 2). ! Počet očiek si možte dať aj viac, pretože ja mám veľmi chudé nohy. :) 
  • Keď už máme prvý riadok hotový, môžte začať pliesť vzor podľa predlohy (obr.3). 
  • Líce sa pletie podľa vzoru a rub podľa toho ako sa očká javia. Teda čo sa plietlo v líci hladko, to sa v rube bude pliesť obratko. Vzor  opakujte 5 krát, prípadne aj viac (obr.4).
  • Po dopletené vzoru pokračujeme vzorom 2, a to je len lícová strana hladko a rubová strana obratko. Začnete hneď po dopletení  vzoru už na rubovej strane. A potom len pokračujte do kým nedosiahneme želanú dĺžku. (Obr.5, Obr. 6) 
  • Nakoniec začneme pliesť patent (obr. 7). Ale najprv odoberieme tri očká a pletieme vzorom hladko obratko. Keď dôjdeme k posledným 6 očkám, opäť odoberieme tri očká. Rub pletieme tak ako sa javí, takže tiež striedaním hladka a obratka (obr.8).
  •  Ďalej už očká neuberáme a pletieme tak, aby patent mal dĺžku cca 3 cm (obr. 9) a očká uzaviereme a nakoniec zošijeme (obr. 10).

Obr. 1
Obr. 2
Obr.3

Obr. 4
Obr. 5
Obr. 6
Obr. 7
Obr. 8
Obr. 9
Obr. 10
2 komentáre:

  1. Vypadájí úžasně! :) Mít tu klubko vlny, tak se hned do toho pustím :) Máš velmi šikovné ručičky :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za tvoj komentár. Prajem pekný deň :)

Contact

Talk to us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Dolores iusto fugit esse soluta quae debitis quibusdam harum voluptatem, maxime, aliquam sequi. Tempora ipsum magni unde velit corporis fuga, necessitatibus blanditiis.

Address:

9983 City name, Street name, 232 Apartment C

Work Time:

Monday - Friday from 9am to 5pm

Phone:

595 12 34 567